Komunia święta na rękę

Biskup pelpliński w dokumencie pt. "WSKAZANIA DOTYCZĄCE DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW
I SAKRAMENTALIÓW W DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ
W CZASIE STANU ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO" w punkcie 20 postanawia: Zaleca się i zachęca się do przyjmowania Komunii Świętej na rękę. Duszpasterze
powinni przed Mszą Świętą wytłumaczyć wiernym, jak należy przyjmować Komunię
Świętą na rękę. W obecnej sytuacji taki sposób przyjmowania Ciała Pańskiego należy
traktować priorytetowo.

 
 
Jak prawidłowo przygotować się do przyjęcia Komunii świętej w ten sposób?
 
Postawa wewnętrzna
--> pierwszym i najważniejszym warunkiem jest stan łaski uświęcającej, nie można bowiem przystąpić do Komunii z grzechem ciężkim na sumieniu;
--> pragnienie zjednoczenia się ze Zbawicielem
 
Postawa zewnętrzna
--> pobożne skupienie
--> udział we wspólnej modlitwie i śpiewie
--> dbałość o zewnętrzny, odświętny strój
--> post eucharystyczny (godzinę przed przyjęciem Ciała Pańskiego)
--> podchodząc do Komunii świętej należy pamiętać o odpowiedniej postawie ciała, dozwolona jest klęcząca lub stojąca; pamiętać należy, że ten kto przyjmuje Ciało Chrystusa w postawie stojącej powinien wykonać gest czci (przyklękniecie lub ukłon)
 
--> jeśli przyjmujemy Komunię świętą na rękę, to należy przyjmować na lewą dłoń, podtrzymywaną przez prawą i stojąc przed kapłanem spożyć Hostię wkładając ją do ust; nigdy nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni od ołtarza
 

INSTRUKCJA REDEMPTIONIS SACRAMENTUM

O tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią

UDZIELANIE KOMUNII ŚWIĘTEJ

88. Zgodnie ze zwyczajem wierni powinni przyjmować sakramentalną Komunię eucharystyczną podczas Mszy świętej i w tym momencie, w którym przewiduje to sam obrzęd celebracji, to znaczy po Komunii celebrującego kapłana. Udzielanie Komunii należy do kapłana celebrującego, wspomaganego w razie potrzeby przez innych kapłanów lub diakonów; nie powinien on kontynuować Mszy świętej przed zakończeniem Komunii wiernych. Zgodnie z przepisami prawa nadzwyczajni szafarze mogą wspomagać kapłana celebrującego jedynie w przypadku konieczności.

89. Aby ?Komunia święta ukazała się także przez znaki jako uczestnictwo w aktualnie sprawowanej Ofierze?, zaleca się, by wierni mogli ją przyjmować z hostii konsekrowanych podczas tej Mszy.

90. ?Wierni przyjmują Komunię świętą w postawie klęczącej lub stojącej, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu?, zaaprobowanym przez Stolicę Apostolską. ?Jeśli przystępują do niej stojąc, zaleca się, aby przed przyjęciem Najświętszego Sakramentu wykonali należny gest czci, który winien być określony tym samym postanowieniem?.

91. Przy udzielaniu Komunii świętej należy pamiętać, że ?święci szafarze nie mogą odmówić sakramentów tym, którzy właściwie o nie proszą, są odpowiednio przygotowani i prawo nie zabrania im ich przyjmowania?. Stąd każdy ochrzczony katolik, któremu prawo tego nie zabrania, powinien być dopuszczony do Komunii świętej. W związku z tym nie wolno odmawiać Komunii świętej nikomu z wiernych, tylko dlatego, że na przykład chce ją przyjąć na klęcząco lub na stojąco.

92. Chociaż każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię świętą do ust, jeśli ktoś chce ją przyjąć na rękę, w regionach, gdzie Konferencja Biskupów, za zgodą Stolicy Apostolskiej, na to zezwala, należy mu podać konsekrowaną Hostię. Ze szczególną troską trzeba jednak czuwać, aby natychmiast na oczach szafarza ją spożył, aby nikt nie odszedł, niosąc w ręku postacie eucharystyczne. Jeśli mogłoby zachodzić niebezpieczeństwo profanacji, nie należy udzielać wiernym Komunii świętej na rękę.

93. W celu uniknięcia niebezpieczeństwa upadku konsekrowanej hostii lub jakiegoś jej fragmentu, podczas Komunii wiernych należy używać pateny.

94. Nie wolno samym wiernym ?brać konsekrowanego Chleba ani kielicha Krwi Pańskiej, ani tym bardziej przekazywać między sobą z rąk do rąk?. Podobnie należy wyeliminować nadużycie polegające na tym, że nowożeńcy w czasie Mszy świętej ślubnej udzielają sobie wzajemnie Komunii świętej.

 
 
 
Historyczny i teologiczny zarys przyjmowania Komunii świętej na rękę znajdziemy np. tutaj:
 
http://vademecumliturgiczne.pl/2016/10/18/komunia-swieta-na-reke-podstawy-historyczne-i-teologiczno-pastoralne/ 
 
http://mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_18.htm  
 
Czy Komunia jest na rękę - Gość Niedzielny  
 
Komunia święta na rękę. Podstawy historyczne i teologiczno?pastoralne - Vademecum Liturgiczne
 
W naszej parafii udzielamy Komunii świętej na sposób jaki preferuje dana osoba, pragnącą przystąpić do Stołu Pańskiego.