headerimage

Odpust parafialny

Św. Rita z Cascii

22 maja Kościół wspomina w liturgii św. Ritę z Cascii, patronkę najskuteczniejszą w sprawach trudnych i beznadziejnych. Ta doroczna uroczystość to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych Wspólnoty św. Rity w naszej parafii.  Gromadzi się ona na Eucharystii, podczas której nasz wspaniały opiekun ks. Marek Cieszyński wspomina św. Ritę, którą nazywa specjalistką od cudów. Następnie ks. Marek prowadzi  nabożeństwo, podczas którego są odczytywane liczne prośby i podziękowania. Dodajmy, że ks. Marek jest bardzo zaangażowany w rozwój kultu św. Rity, za co wyrażamy gorące podziękowania. Wyjątkowo dzisiaj, tj. 22 maja uczestniczyliśmy w procesji dookoła Kościoła z figurą św. Rity przybranej  różami oraz z relikwiami św. Rity. Były to wzruszające chwile. Odmówiliśmy z kapłanem „Litanię do św. Rity i śpiewaliśmy pieśni do Świętej, które układa pan Organista. Panowała wzruszająca atmosfera podobna do Cascii we Włoszech.

Kult św. Rity jest bogaty w przesłanie i symbole. Kolec z korony cierniowej symbolizuje cierpienie i ból, zaś róża jest symbolem na przezwyciężenie życiowych trudności.

Przypomnijmy, że kult św. Rity z Cascii rozwija się w naszej parafii od 8 grudnia 2013 r. Pierwsza msza święta została odprawiona przez ówczesnego księdza proboszcza Stanisława Cieniewicza. Jednocześnie została powołana Wspólnota św. Rity.

Dodajmy, iż 22. dnia każdego miesiąca odbywa się zawsze msza św. i nabożeństwo do św. Rity wraz z wystawioną figurą Świętej otoczonej różami, których woń wypełnia cały kościół.

Wspólnota Fatimska

Trzynasty dzień miesiąca wpisał się w naszą pobożność jako dzień maryjny, dzień w którym oddajemy szczególną cześć Matce Najświętszej objawiającej się w Fatimie. W liturgii Kościoła przypada konkretne Jej wspomnienie z racji na kolejną rocznicę pierwszego objawienia.

Wszyscy znamy historię objawień w maleńkiej portugalskiej wiosce, kojarzymy słowa, które wypowiedziała Maryja. Zatem żyjemy orędziem fatimskim, wypełniamy to, o co prosi Ona każdego z nas.

Objawienia majowe były dla trójki dzieci: Łucji, Hiacynty i Franciszka wyjątkowym doświadczeniem Boga. Maryja przychodzi z nieba po to, aby nas tam zaprosić, przychodzi pokazać, co powinno być dla nas najważniejsze, ale jednocześnie zaprasza nas do swojej szkoły: „Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez sześć kolejnych miesięcy, dnia trzynastego o tej samej godzinie”.

Trzeba nam iść do Maryi, szczególnie każdego trzynastego dnia miesiąca. Dlatego właśnie od maja do października w naszej Parafii są comiesięczne Msze Fatimskie (u nas całoroczne), różaniec fatimski w językach świata i procesje z pięknie przyozdobioną figurą Matki Bożej Fatimskiej wraz ze świecami.

Cieszymy się, że Maryja prowadzi nas po fatimskich ścieżkach i wzywa do pokuty oraz nawrócenia, a nabożeństwo ciągle zachowuje swą żywość.

Dziękujemy ks. Kamilowi Ostrowskiemu za owocną opiekę duszpasterską nad Wspólnotą Fatimską.

Wspólnota Fatims

Msza dla maturzystów

Spotkanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych

Zapraszamy 20 kwietnia (wtorek) na wieczorną Mszę św. do górnego kościoła rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św.

Triduum Paschalne

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Triduum Paschalnego w naszej parafii. Pod czujnym okiem ks. Kamila Ostrowskiego młodzież przygotowała kaplicę przechowania, czyli tzw. "ciemnicę". Wspólnota Neokatechumenalna tradycyjnie dołożyła starań przy powstaniu Grobu Pańskiego. Dziękujemy Domownikom Boga za piękne kwiatowe dekoracje w naszej świątyni. Oprawę muzyczną w Wielki Czwartek zapewnił Zespół Totus Tuus, a w kolejnych dniach Chór Parafialny z Panem organistą Michałem Kulasem. Liturgiczna Służba Ołtarza zadbała o wszystkie celebracje w tych dniach. Jedynie restrykcje, które obowiązują również podczas liturgii w kościele rodzą smutek, bo przypominają o trwającej wciąż pandemii, a także nie pozwoliły, aby wszyscy mogli przeżyć Triduum Paschalne w świątyni. Tym bardziej dziękujemy wszystkim, którzy łączyli się z nami w tych dniach podczas transmisji na YT oraz wszystkim, którzy pomimo niesprzyjającej pogody dali świadectwo swojej wiary, zostając przed drzwiami kościoła.

Dzień Młodzieży - Niedziela Palmowa

Od wielu lat w Niedzielę Palmową organizowaliśmy wyjazd na obchody Światowego Dnia Młodzieży w Kościerzynie. Tego roku zaprosiliśmy młodzież z naszej parafii i dekanatu tczewskiego do naszego kościoła. O godz. 18.00 wspólnie przeżyliśmy Mszę świętą, homilię wygłosił ks. Krzysztof Piątkiewcz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Diecezji Pelplińskiej. Oprawę muzyczną oraz uwielbienie po Mszy świętej przygotował zespół Totus Tuus. Gościliśmy też kleryków naszego seminarium duchowego z Pelplina. Poniżej można wysłuchać słowo skierowane do młodych przez Biskupa Ryszarda oraz ks. Krzysztofa Piątka, Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży.Spowiedź Święta