Słowo na każdy dzień

Radio Głos

OPOKA

stacja7.pl

Odwiedziło nas...

089934

Your IP: 54.80.83.123
2018-09-21 21:34

8 września z naszego kościoła parafialnego wyruszyła dwudniowa Tczewska Piesza Pielgrzymka do Piaseczna. Pielgrzymom towarzyszyli kapłani tczewskich parafii ks. Maciej Gizela, ks. Stanisław Sokun i ks. Mateusz Pryczkowski. Pierwszego dnia poprowadzili oni grupę liczącą 110 osób do Nowej Cerkwi. Przez cały dzień wszyscy doświadczali ogromnej życzliwości i gościnności na kolejnych etapach drogi. Zarówno w Brzuścach, jak i Rajkowach pielgrzymi posilili się przysmakami, które przygotowali mieszkańcy ze swymi duszpasterzami. Podczas wędrówki nie zabrakło modlitwy, śpiewu i radosnej atmosfery. Drugiego dnia do grupy dołączyli także pielgrzymi z Nowej Cerkwi, a wśród nich wikariusz ks. Marcin Miotk. Po śniadaniu w Gogolewie pielgrzymka ruszyła dalej. Do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie, które w tym roku świętuje 50-lecie koronacji Matki Bożej, dotarło w sumie 180 osób. Serdeczne podziękowania kierujemy wszystkim dobrodziejom pielgrzymki.

tekst - ks. Mateusz Pryczkowski

img 4586 wynikpiaseczno2018 wynik

zapraszamy do galerii

W niedzielę 26 sierpnia 2018 roku z naszej parafii wyruszyła IX pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie. Zanim dotarliśmy do Sianowa zatrzymaliśmy się w kartuskiej kolegiacie, którą w XIV wieku wznieśli kartuzi. Tam mogliśmy podziwiać bogate wnętrze świątyni i pięknie zagospodarowany teren wokół kościoła. W sianowskim sanktuarium, każdy miał czas na indywidualną modlitwę
i zwiedzanie cudami słynącego miejsca. Uczestniczyliśmy we Mszy świętej, której przewodniczył ks. kan. dr Tomasz Rakowski – proboszcz parafii w  Chmielnie, który przybył ze swymi parafianami i chórem parafialnym. Następnie przedstawiciele obu parafii poprowadzili modlitwę różańcową oraz Apel Sianowski z procesją maryjną ze świecami. Ten wyjazd z pewnością ubogacił nas duchowo i na długo zostanie w pamięci każdego z pątników.

tekst - ks. Mateusz Pryczkowski

ka4 wynik

ka1 wynikka2 wynikka3 wynik

W niedzielę 19 sierpnia 2018 podczas sumy parafialnej nasz ks. proboszcz w imieniu całej wspólnoty parafialnej pożegnał ks. Jacka Karwasza i ks. Grzegorza Miotka, którzy rozpoczynają pracę duszpasterską na nowych parafiach.

img 6250 wynik

zapraszamy do galerii

Ks. Jacek po 5 letniej posłudze w naszej wspólnocie został mianowany wikariuszem w parafii pw. Św. Anny w Przechlewie,

Ks. Grzegorz po 3-letniej służbie, rozpocznie pracę w parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie.

Ks. proboszcz Jacek Spychalski z wielką wdzięcznością podziękował ks. za gorliwą i szlachetną posługę w tczewskiej parafii.

Również Wspólnoty, którymi opiekunami byli odchodzący księża oraz parafianie serdecznie podziękowali za wielkie serce, miłość, dobroć, pracowitość i wiele innych wartości jaką okazali nam nasi odchodzący kapłani.

Na dalszą drogę kapłańską życzyliśmy błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, życzliwości od ludzi, zdrowia i pokoju w sercu.

tekst - Katarzyna Szczepańska

foto - Jacek Cherek

Od 26 czerwca  do 03 lipca 2018 r. grupa  z naszej parafii pod przewodnictwem duchowym ks. Grzegorza Miotka uczestniczyła w pielgrzymce do Grecji.

1 wynikTrasa obejmowała wszystkie najważniejsze miejsca od Salonik na północy kraju  poprzez Kalambakę, Delfy, Ateny, kanał Koryncki aż do Peloponez na południu Grecji.

Podróż  odbywała się śladami  gdzie św. Paweł postawił pierwsze kroki na kontynencie europejskim( miasto portowe Kavala) , gdzie założył pierwszą gminę chrześcijańską (Filippi), gdzie wygłosił mowę znaną z Dziejów Apostolskich (Areopag w Atenach), gdzie  więziony był wraz ze swoim towarzyszem Sylasem (forum Filippi), gdzie wreszcie napominał mieszkańców Koryntu (agora rzymska).

Pielgrzymi zobaczyli również bogate dziedzictwo kulturowe Grecji, która uważana jest za spadkobierczynię starożytnej cywilizacji.

Akropol, Meteory, „wiszące klasztory”, amfiteatr, Muzeum Narodowe (sztuka prehistoryczna), skarby Myken, Delfy, pracownia ikon i wiele innych ciekawych miejsc było atrakcją tego wyjazdu.

6 1 wynikIMG 20180702 WA0020IMG 20180705 WA0003

Nie zabrakło również czasu na nadmorski wypoczynek (plażowanie i kąpiele w Morzu Egejskim) , na lody w malowniczym miasteczku Naflipon, na spacery agorą grecką i dzielnicami Aten, na wspólne biesiadowanie.

Jednak najpiękniejszym wydarzeniem każdego dnia była Msza św., która odbyła się nie tylko w Bazylice św. Demetriusza

( patrona Salonik) czy w kaplicy, lecz również w plenerze przy dźwięku cykad na starożytnych kamieniach, a nawet na plażowych skałach morskich.

Dzięki Bogu i opiece św. Pawła, którego śladami nasi pątnicy podążali, był to cudowny czas pełen niezapomnianych wrażeń i przeżyć duchowych.

tekst - Katarzyna Szczepańska

zdjęcia - Urszula Pustkowska i Anna Roszak

ZAPRASZAMY DO GALERII

zapraszamy do galerii

BożeCiało2018IMG 8954 wynik

Zapraszamy do galerii

RocznikIMG 8111 wynik

zapraszamy do galerii

MszaOdpustowa18IMG 6489 wynik

festyn18IMG 6094 wynikW niedzielę 20 maja 2018 r. w godz. 14.00-17.00 na placu przy naszym kościele odbył się festyn parafialny zorganizowany przez Radę Parafialną i Świetlicę Środowiskową „Oaza”.

W programie festynu były liczne atrakcje: występy artystyczne ,pokazy Straży Pożarnej, pomiary poziomu cukru i ciśnienia, zabawy dla dzieci.

Tego dnia Świetlica Środowiskowa „Oaza” pod kierownictwem Pani Grażyny Antczak obchodziła 15-lecie swojej działalności.

Nie zabrakło wielu podziękowań dla osób, które pomagają w realizacji celów świetlicy, w postaci wręczenia Orderów Wdzięczności.

Wszystkie środki finansowe zebrane podczas sprzedaży gastronomicznej- domowych ciast , kawy, grochówki zostały przeznaczone na ”Pomoc dla Małgosi” naszej nauczycielki, która walczy z guzem mózgu.

Parafianie swoją liczną obecnością dopisali. Pogoda cudowna, organizacja na medal, więc wszyscy byli zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.

zapraszamy do galerii

tekst - Katarzyna Szczepańska

Diecezja Pelplińska

Kącik poezji

Caritas

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Pelplińskiej