headerimage

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Wyruszyła 30. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Bp Arkadiusz Okroj poblogoslawił pątników na koniec Mszy świętej, która sprawował w koncelebrze z Proboszczami naszego dekanatu oraz kapłanami, którzy wyruszyli na szlak. Przewodnikiem grupy jest ks. Piotr Lipkowski. Pielgrzymi zapewniają o modlitwie i o nią proszą, aby bezpiecznie dotarli do tronu Czestochowskiej Pani.


Spływ kajakowy

Miedzyparafialne kolonie

Miedzyparafialne kolonie dla Ministrantów, Scholi i Wincentyńskiej Młodzieży z parafii św. Józefa i NMP Matki Kościoła w Tczewie odbyły się w Ośrodku Rekolekcyjno-Wypoczynkowym Diecezji Pelplińskiej w Białogórze. W dniach od 28 czerwca do 3 lipca młodzież korzystała z nadmorskich uroków. Rekolekcje, integracja, wspaniała pogoda oraz ogrom wrażeń pozwoliły pięknie przeżyć ten czas.

Spotkanie młodzieży "Przystań dla duszy"

Wczoraj w Pelplinie odbyło się spotkanie młodzieży "Przystań dla duszy"🙏. Eucharystię podczas spotkania uświetniła młodzież z Oazy🥰🥰🥰 Jesteśmy dumni, że nasza młodzież angażuje się nie tylko w życie naszej parafii, ale również w wydarzenia poza nią✝️

Odpust parafialny

Św. Rita z Cascii

22 maja Kościół wspomina w liturgii św. Ritę z Cascii, patronkę najskuteczniejszą w sprawach trudnych i beznadziejnych. Ta doroczna uroczystość to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych Wspólnoty św. Rity w naszej parafii.  Gromadzi się ona na Eucharystii, podczas której nasz wspaniały opiekun ks. Marek Cieszyński wspomina św. Ritę, którą nazywa specjalistką od cudów. Następnie ks. Marek prowadzi  nabożeństwo, podczas którego są odczytywane liczne prośby i podziękowania. Dodajmy, że ks. Marek jest bardzo zaangażowany w rozwój kultu św. Rity, za co wyrażamy gorące podziękowania. Wyjątkowo dzisiaj, tj. 22 maja uczestniczyliśmy w procesji dookoła Kościoła z figurą św. Rity przybranej  różami oraz z relikwiami św. Rity. Były to wzruszające chwile. Odmówiliśmy z kapłanem „Litanię do św. Rity i śpiewaliśmy pieśni do Świętej, które układa pan Organista. Panowała wzruszająca atmosfera podobna do Cascii we Włoszech.

Kult św. Rity jest bogaty w przesłanie i symbole. Kolec z korony cierniowej symbolizuje cierpienie i ból, zaś róża jest symbolem na przezwyciężenie życiowych trudności.

Przypomnijmy, że kult św. Rity z Cascii rozwija się w naszej parafii od 8 grudnia 2013 r. Pierwsza msza święta została odprawiona przez ówczesnego księdza proboszcza Stanisława Cieniewicza. Jednocześnie została powołana Wspólnota św. Rity.

Dodajmy, iż 22. dnia każdego miesiąca odbywa się zawsze msza św. i nabożeństwo do św. Rity wraz z wystawioną figurą Świętej otoczonej różami, których woń wypełnia cały kościół.

Wspólnota Fatimska

Trzynasty dzień miesiąca wpisał się w naszą pobożność jako dzień maryjny, dzień w którym oddajemy szczególną cześć Matce Najświętszej objawiającej się w Fatimie. W liturgii Kościoła przypada konkretne Jej wspomnienie z racji na kolejną rocznicę pierwszego objawienia.

Wszyscy znamy historię objawień w maleńkiej portugalskiej wiosce, kojarzymy słowa, które wypowiedziała Maryja. Zatem żyjemy orędziem fatimskim, wypełniamy to, o co prosi Ona każdego z nas.

Objawienia majowe były dla trójki dzieci: Łucji, Hiacynty i Franciszka wyjątkowym doświadczeniem Boga. Maryja przychodzi z nieba po to, aby nas tam zaprosić, przychodzi pokazać, co powinno być dla nas najważniejsze, ale jednocześnie zaprasza nas do swojej szkoły: „Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez sześć kolejnych miesięcy, dnia trzynastego o tej samej godzinie”.

Trzeba nam iść do Maryi, szczególnie każdego trzynastego dnia miesiąca. Dlatego właśnie od maja do października w naszej Parafii są comiesięczne Msze Fatimskie (u nas całoroczne), różaniec fatimski w językach świata i procesje z pięknie przyozdobioną figurą Matki Bożej Fatimskiej wraz ze świecami.

Cieszymy się, że Maryja prowadzi nas po fatimskich ścieżkach i wzywa do pokuty oraz nawrócenia, a nabożeństwo ciągle zachowuje swą żywość.

Dziękujemy ks. Kamilowi Ostrowskiemu za owocną opiekę duszpasterską nad Wspólnotą Fatimską.

Wspólnota Fatims

Msza dla maturzystów