headerimage

Matki Bożej Różańcowej

W poniedziałek, we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, swojej święto obchodziła wspólnota Róż Różańcowych naszej parafii. Spotkaliśmy się w naszym kościele już o 18, by wspólnie odmówić różaniec. Następnie została odprawiona Msza święta w intencji naszej wspólnoty. Ostatnim punktem wspólnego świętowania była konferencja formacyjna wygłoszona przez ks. Kamila Ostrowskiego. Już teraz zapraszamy wszystkich członków Żywego Różańca, Czcicieli Matki Bożej Fatimskiej oraz chętnych na następne spotkanie, które odbędzie się w pierwszy poniedziałek listopada.

Kongres Żywego Różańca

Blisko 5 tysięcy osób przybyło w minioną sobotę do Pelplina na Diecezjalny Kongres Róż Różańcowych. Również grupa osób z naszej parafii wraz z ks. Kamilem Ostrowskim brała udział w tym wydarzeniu. Do Pelplina pielgrzymowaliśmy wspólnie z parafią Podwyższenia Krzyża Świętego. Na miejscu wysłuchaliśmy konferencji głoszonych przez ks. bp. Arkadiusza Okroja oraz ks. Radosława Karczewskiego z Wydziału Duszpasterskiego naszej diecezji. Punktem centralnym całości była uroczysta Msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Na zakończenie wspólnie odmówiliśmy różaniec.

Wszyscy, którzy zabierali głos podkreślali, że Żywy Różaniec to ogromna siła i moc. Stała i wierna modlitwa za wstawiennictwem Niepokalanej Maryi Królowej Różańca Świętego potrafi bowiem uprosić niejeden cud w życiu każdego człowieka.

Ks. Kamil Ostrowski

Maturzyści

Ostatni dzień września, był pięknym świętem młodzieży maturalnej. Diecezja pelplińska, po raz kolejny zorganizowała Pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę. Z naszej parafii (uczniowie II LO) również udała się 27-mio osobowa grupa młodych ludzi wraz z ks. Kamilem Ostrowskim i ks. Markiem Cieszyńskim, aby modlić się przed obliczem Czarnej Madonny. Stworzyliśmy wspólnotę ponad 2 tys. osób, którym podczas Mszy św., modlitw i spotkań towarzyszył ks. bp Arkadiusz Okroj. Zaplanowano dla nas nabożeństwo pokutne z możliwością spowiedzi św., modlitwę różańcową przed Cudownym Obrazem, Mszę św. w jasnogórskiej bazylice, spotkanie ze świadkiem wiary, którym w tym roku był Dobromir MAK Makowski oraz modlitwę apelową. Młodzież wykazała się ogromną kulturą i wrażliwością na sprawy duchowe.

Więcej zdjęć i homilię będzie można zobaczyć i usłyszeć na stronie www Radia Głos

ks. Marek Cieszyński

Szkoła Animatorów i Liderów

W dniach 27-28 września w Białogórze, w diecezjalnym ośrodku rekolekcyjnym odbyły się warsztaty wprowadzające-SZAL, czyli Szkoły Animatorów i Liderów. Uczestniczyła w nich młodzież z naszej parafii. Warsztaty wprowadzają do głębszego poznania Jezusa Chrystusa przez głoszenie i organizowanie rekolekcji na różnych ścieżkach. Każda nowa osoba, która przybywa do SZAL-u wybiera jedną z nich. Mamy na przykład rekolekcje dla młodzieży - GPS, które przygotowują do sakramentu bierzmowania, albo WDN, czyli Wekeendy dla Narzeczonych, te z kolei przygotowują do sakramentu małżeństwa i wiele innych. Warsztaty polegają na wprowadzeniu w program SZAL-u, który służy formacji diecezjan. Aby należeć do Szkoły Animatorów i Liderów trzeba zgłosić się do Wydziału Duszpasterskiego w Pelplinie.

Serdecznie zapraszamy do wyjazdu na kolejne warsztaty wprowadzające, które odbędą się już 19-21 czerwca 2020r. Oprócz fantastycznych ludzi poznamy funkcjonowanie naszej diecezji i oczywiście odetchniemy świeżym nadmorskim powietrzem.

Oliwia

W najbliższą sobotę 5 października w parafii św. Józefa odbędą się warsztaty pt. "Jak dawać świadectwo wiary". Wystarczy zgłosić się przesyłając wiadomość na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prace na parkingu ruszyły

W poniedziałek 30 września rozpoczęliśmy pracę na parkingu przy kościele. Pogarszający się stan nawierzchni był już nie tylko mało estetyczny, ale ubytki mogły uszkodzić pojazdy korzystających z parkingu. W pierwszym etapie konieczne jest położenie 750m2 kostki polbrukowej.

Międzyparafialny wyjazd ministrantów i scholi

28 września ministranci oraz schola z naszej oraz z parafii sw. Józefa udali się do Aquaparku w Redzie. Po 3h kąpieli i korzystania z wodnych atrakcji udaliśmy się na obiad. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Gdańsku, aby zwiedzić stadion Lechii Gdańsk. Na bursztynowej arenie zobaczyliśmy m.in.: szatnię gości, usiedliśmy na ławce trenerskiej oraz nawiedziliśmy stadionową kaplicę.

Kromka chleba dla sąsiada

dniach 20-21 września wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy SP 4 oraz nasz Parafialny Zespół Caritas przeprowadzili zbiórkę żywności dla osób samotnych, starszych i schorowanych. Dzieki ich zaangażowaniu i otwrtym sercom wielu ludzi udało sie zebrać 265 kg produktów na ten cel. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie w dzieło pomocy najbardziej potrzebującym.

Msza święta wspólnoty odnowy w Duchu Świętym za nasze miasto

26 września odbyła się Msza Święta w intencji mieszkańców Tczewa.W homilii usłyszeliśmy, że Chrystus zachęca nas do głoszenia Ewangelii. Posyła nas do każdego człowieka, nie ma względu na osoby. Zostały również przytoczone słowa papieża Franciszka, że potrzeba nam zejść z kanapy by iść i głosić Słowo Boże. Świat potrzebuje ludzi, którzy w swoim sercu, radością Ducha Świętego, będą otwierać się na działanie tego Ducha i z radością przekazywać Go tym, którzy bardziej tego potrzebują. Po mszy wysłuchaliśmy konferencji ks. Krzysztofa Piątkiewicza na temat nowego organizmu zwanego CHARIS.Ta instytucja powołana z inicjatywy Papieża ma służyć przede wszystkim zjednoczeniu wszystkich wspólnot charyzmatycznych, które Duch Święty wzbudził w świecie (z zachowaniem własnej tożsamości).Różnorodność charyzmatów jest bardzo duża i stąd potrzeba specyficznej posługi ze strony Kościoła, na przykład na polu formacji. Każda będzie mogła swobodnie korzystać z pomocy CHARIS w pełnieniu swojej misji. Z założenia CHARIS jest darem przeznaczonym dla całego Kościoła. Spotkania formacyjne w małych grupach są czasem modlitwy, czytania słowa Bożego i dzielenia się doświadczeniem wiary. W formie również rekolekcji, gdzie uczestnicy przeżywają doświadczenie;chrztu w Duchu Świętym;. Zatem chrzest w Duchu Świętym, jedność Ciała Chrystusa oraz służba ubogim; składają się na świadectwo potrzebne do ewangelizowania świata. Wszyscy jesteśmy do niego wezwani,począwszy od własnej rodziny. Organizatorem wydarzenia MSZA ZA MIESZKAŃCÓW MIASTA była nasza Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym.
Autor: J. Kałdan