Słowo na każdy dzień

Radio Głos

OPOKA

stacja7.pl

Odwiedziło nas...

165836

Your IP: 54.146.206.127
2019-01-24 10:48

W liturgii Kościoła Okres Bożego Narodzenia trwa do Niedzieli Chrztu Pańskiego, czyli Niedzieli po 6 stycznia, zwanego Świętem Trzech Króli. W tym czasie śpiewamy kolędy i pastorałki, coraz większą popularnością cieszą się Orszaki Trzech Króli, które maszerują ulicami miast oraz kolędnicy misyjni. Bardzo ważnym elementem są też przedstawienia zwane jasełkami, opowiadające o narodzinach Zbawiciela. A do swoich domów zapraszamy duszpasterzy z błogosławieństwem kolędowym. W polskiej tradycji przyjęło się, że klimat Świąt Bożego Narodzenia zachowujemy, aż do 2 lutego – Święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego też Świętem Matki Bożej Gromicznej.

  mg 4569 wynik wynik mg 4898 wynik wynik

zapraszamy do galerii

6 stycznia kolejny raz przez ulice Tczewa przeszedł Orszak Trzech Króli. Tuż po godzinie 14.00 w kierunku Kanonki. wyruszyły trzy orszaki. Pierwszy z placu Hallera, drugi z dziedzińca Fabryki Sztuk, a trzeci brał początek przy pomniku Jana Pawła II, przy naszym kościele. Barwnym korowodom towarzyszył śpiewy, a wiele głów przyozdobionych było koronami. Na Kanonce każdy mógł pokłonić się Dzieciątku, wygłoszone zostały orędzia i życzenia.

Tego samego dnia, w dolnym kościele, po Mszy św. o 11.30 dzieci i rodziny ze wspólnoty neokatechumenatu przygotowały jasełka. Podobnie było 13 stycznia, o tej samej porze, kiedy swoje przedstawienie wystawili uczniowie, wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Tczewie. Wspaniale odegrane role, kolorowa choreografia i piękny śpiew wszystkich zaangażowanych w te wydarzenia stworzyły świąteczny klimat i pozwoliły się zatrzymać dłużej przy Bożonarodzeniowej szopce. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

Jednocześnie przypominamy, że 19 stycznia, w Trzeci Czwartek miesiąca Chór Parafialny i Młodzieżowy Zespół Totus Tuus zapraszają do wspólnego śpiewania kolęd o godz. 19.15 w dolnym kościele.

W ostatnim dniu roku kalendarzowego zgromadziliśmy się w naszym kościele, aby złożyć dobremu Bogu dziękczynienie za miniony czas. Mszy świętej, połączonej z nabożeństwem na zakończenie roku, o godzinie 16.00, przewodniczył ks. Proboszcz. W czasie nabożeństwa przed Najświętszym Sakramentem złożyliśmy przebłaganie za popełnione grzechy i zaniedbania, dziękczynienie za otrzymane łaski i prosiliśmy o Boże błogosławieństwo na rozpoczynający się Nowy Rok dla naszej parafii

Oczekiwanie i modlitwa, które towarzyszyły nam w czasie Adwentu znajdują punkt kulminacyjny podczas Mszy Świętej Pasterskiej o północy z 24 na 25 grudnia. W ten oto sposób rozpoczęliśmy Okres Bożego Narodzenia w naszej parafii. Podczas Pasterki, której przewodniczył i Słowo wygłosił ks. Proboszcz w świątyni zgromadziły się tłumy wiernych. Wśród nich byli tez harcerze, czuwający nad Betlejemskim Światełkiem. Celebrację poprzedziło odśpiewanie przez diakona fragmentu z Martyrologium Kościoła Rzymskiego, a następnie złożenie figurki Dzieciątka Jezus do bożonarodzeniowej stajenki. Po zakończeniu Mszy świętej wiele osób zatrzymało się tam na chwilę osobistej modlitwy.

 

Drodzy Parafianie!

W ciszy tej świętej nocy zajaśniała nam wielka, niegasnąca światłość, narodził się Jezus. Zatrzymajmy się choć przez chwilę nad Bożonarodzeniową szopką, aby pochylić się nad tą wielką tajemnicą naszej wiary. W dobie dzisiejszego pośpiechu, wielu spraw i obowiązków, tym bardziej potrzeba nam ciszy i refleksji. Niech Boża Dziecina rozjaśni Wasze życiowe drogi.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wraz z kapłanami posługującymi w naszej parafii składam Wam najserdeczniejsze życzenia.

Ks. Proboszcz

Jacek Spychalski

 20181219 213457 wynik

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję przygotowywania prezentów dla dzieci. Szczególnie darczyńcom, bo dzięki Wam napłynęło mnóstwo zabawek, gier dziecięcych i nie tylko. Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym przygotowała 50 paczek, które zostały wręczone 22 grudnia. Wpierw dorośli dostali symboliczny upominek – Słowo Boże w formie cytatu, a następnie najmłodszym prezenty rozdawał biskup Mikołaj. Wspaniałą, świąteczną atmosferę ubogacili animatorzy muzyczni ze wspólnoty.

Przepiękny zwyczaj dzielenia się opłatkiem i składanie życzeń z okazji Bożego Narodzenia kojarzy się nam przede wszystkim z wigilijnym wieczorem i gronem najbliższej rodziny. Jednak zanim nadszedł ten wyczekiwany moment, wiele wspólnot działających przy naszej parafii zgromadziło się przy wspólnym stole. Te spotkania opłatkowe wprowadziły radosny nastrój i pogłębiły relacje wśród członków różnych grup parafialnych. Niektórzy zwracali uwagę na rodzinną atmosferę panującą w czasie tych spotkań. Życzenia złożyli sobie m.in.: ministranci, członkowie KSM, Zespół Młodzieżowy Totus Tuus, Duszpasterstwo osób głuchoniemych, członkowie Klubu AA, Odnowa w Duchu Świętym, a także Domownicy Boga.

Screenshot 20181220 221932 FacebookKolejny raz w Trzeci Czwartek miesiąca spotkaliśmy się w naszej świątyni. Tym razem Zespół Młodzieżowy Totus Tuus zaaranżował przepiękny wieczór. Mogliśmy przez moment się zatrzymać, a tym samym lepiej przygotować do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Ciemne mury kościoła rozświetlał jedynie blask, kolejno zapalnych świec. Kolejne rozważania zwieńczyła wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Dziękujemy „Totuskom” oraz kandydatom do bierzmowania.

Diecezja Pelplińska

Kącik poezji

Caritas

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Pelplińskiej